Son zamanlarda üzerine düşündüğüm bir farkındalık hakkında yazmak istedim bugün.

Fark ettim de artık hemen hemen hepimiz gerçekçiliğe bir hayli uzak olup kendi kusursuzluğumuza odaklanır haldeyiz. Her birimiz, mükemmel bir yaşamı hak ettiğimize inanıyoruz. Ama bu düşünce, çoğu zaman çaba sarf etmek, emek vermek ve adım adım ilerlemek yerine, bir mucizenin bizi kurtarmasını beklemeye dönüşmüş gibi daha çok sanki.

Hayatın kendisi planladığımız gibi gitmeyen, insanı sürekli olarak sınayan koca bir serüven. Gerçek şu ki; hayat bu… Zorluklar, hatalar ve belirsizliklerle dolu. Bu yol bir dönemeçten diğerine, inişlerden çıkışlara zamanla şekillenen bir manzaradan ibaret aslında. Elbette zorluklar bir yandan yavaş yavaş güçlenmeye davetken, zaman zaman da acı gerçeklerle yüz yüze gelmek demek. Bu yolun zorlu kısımları aslında öyle değerli öğretiler sunuyor ki insana. Her düşüş hayatın verdiği bir daha kalkma cesareti.

Herkes, kolay bir çözüm ve hemen gerçekleşen mucizeler peşinde dolanıp duruyor. Ancak bu beklenti, çoğu zaman insanı pasif ve bekleyen bir konuma itiyor fikrimce. Kimse kendi mucizesi olmaktan ziyade, bir başkasının mucizesi olmaya gönüllü değil.

Oysa gerçek yaşam, ilmek ilmek işlenmiş bir doku değil mi?

Zaman içindeki küçücük çabalardır aslında kocaman mutlulukları beraberinde getiren. Ama artık baktığımda gördüğüm tek bir şey var. İnsanların bu sürece sabır göstermek yerine anlık mutlulukların peşinde koşmaktan başka hiçbir şeyi gözlerinin görmediği gerçeği. Hızlı sonuçlar, kısa süreli keyifler, hepsi gerçek yaşamın derinliklerine inmek yerine yüzeysel mutluluklara sığınmanın bir yolu gibi.

Belki de insanlar, kendi istekleri uğruna çaba harcamak ve adım adım ilerlemek yerine dışarıdan gelecek adımlara bel bağlamaktan vazgeçmelilerdir. Kendi mucizelerimizi yaratmak gibi bir potansiyele sahip olunabildiği gerçeğiyle tanışılmalı önce mesela.

Yaşamda anlam aramak yerine anlam yaratmanın peşine düşmek.

Çünkü aslında koca bir ömürdeki tüm gerçek güzellikler, sadece kendi mucizemizi yaratma emeğiyle şekillenen bir yaşamda gizli.