Phaselis kazısının Cumhurbaşkanı kararıyla Murat Arslan’dan alındığını duyurup, “Phaselis’te neler oluyor?” diye sormuştuk geçenlerde. Öyle ya, iktidar açısından ‘dert üstü, murat üstü’ bir durum vardı oralarda. Çevreciler Phaselis antik kentinin iki tarafına yapılan günübirlik tesislere itiraz ediyor, ama kazı başkanlığı ‘olur’ veriyordu. Eğer bu plajların arkasında başka hesaplar yatıyorsa, kazı başkanlığının bu hesaplara itirazı varmış gibi görünmüyordu. Plajların arkasında başka hesaplar yattığı da mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu. Mahkeme plajları iptal etti.


KULAKTAN KULAĞA OYNANIYOR

Belki konuşan çıkar, birileri ne olduğu anlatır düşüncesiyle, “Phaselis’te neler oluyor?” diye sorduk. Güya kimse bilmiyor. Bilenler de suspus. Devlet artık açıklama yapma ihtiyacı bile hissetmiyor. Öyle olunca da, kimi ipuçlarını birleştirip mevzuyu anlamaya çalışıyoruz. Tevatüre, söylentilere, çardak altında konuşulanlara kulak kesilip, onları aktarmaktan başka seçenek de kalmıyor bize. Şimdi anlatacağım şeyler kesin bilgi değil, sadece bir kulaktan kulağa oyunu. Aslında ben de çok anlam veremedim, daha doğrusu işler artık böyle mi dönüyor, bilemedim; ama yine de aktarmakta yarar var. Belki bilen biliyordur ve bilenler el kaldırır.


PHASELİS’TE 3 MÜTEAHHİT VAR

Söylendiğine göre Phaselis’te 3 müteahhit varmış. “Antik kentteki kazıyı mı, yoksa plaj inşaatlarını mı kastediyorsunuz?” diye ısrarla sordum. “Kazı” dediler. Kazıda nasıl müteahhit olur? Bilen yok. Fakat 3 müteahhit konusunda eminler. Kültür ve Turizm Bakanlığı Phaselis kazısının bütçesini artırdıkça artırdı, para yağdırdı ya,  acaba bu paralar müteahhit firmalara mı gidiyor? Kazı ihalesi mi yapılıyor? Şimdiye kadar kazı ihalesi diye bir şey duymadım. Sorduklarımdan da, “evet, var” diye yanıt almış değilim. Kimse bilmiyor yani. Tuhaf…


KAZI EKİBİNE MAAŞ ÖDENMİYOR

Bir diğer bilgi de, kazı ekibine bir süredir maaş ödenmediği yönünde. Tekrar, tekrar sordum. Kazıda çalışan işçilere ödeme yapılıyormuş, ama uzman ekibe para verilmiyormuş. İşçilerin müteahhit tarafından çalıştırıldığı, uzman ekibin ise Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirildiği söylendi. Yani onların parasını Bakanlık kurumları ödüyormuş. Eğridir, doğrudur diye yorum yapmadan, duyduklarımı aktarıyorum şu an. Açıklama yapması gereken kurumların ağzını bıçak açmadığı sürece böyle yarım yamalak bilgiler piyasada dolaşıp duracaktır.


MÜTEAHHİTLER Mİ ŞİKAYET ETTİ?

Neyse, finale gelelim. Bakanlıktan gelecek paralar, maaş ödemeleri filan ‘tasarruf genelgesi’ne takılmış. Gerçekten öyle mi olmuş, yoksa parasını alamayanlar böyle mi düşünüyor, onlara böyle mi söyleniyor, bilemem. 3 tane müteahhitten bahsettik ya, söylentilerin son perdesi de onlarla ilgili. Murat Arslan’ın görevden alınmasına, güya bu müteahhitler sebep olmuş. Kazı ekibiyle müteahhit şirketler arasında yaşanan kimi anlaşmazlıklar Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a kadar taşınmış. Bakan Ersoy da ipi çekmiş. Cumhurbaşkanı kararının arkasında böyle bir gerekçe olduğu konuşuluyor. Biraz doğru, biraz eğri olabilir.

Muratpaşa Turizm’e 2 profesyonel

“Muratpaşa Belediyesi Almanya’dan turist getirecek” dedik Çarşamba günü. Başkan Ümit Uysal tarafından duyurulan projede, turizmci Hüseyin Baraner’in de yer aldığını söyledik. Hüseyin Baraner bir süredir Belçika’da. Telefonla ulaşamayınca mesaj bıraktım, sonunda aradı. Projenin danışma ekibinde Adil Gürkan da varmış. 3 hafta önce üçü bir araya gelmişler. Yani Başkan Ümit Uysal, Hüseyin Baraner ve Adil Gürkan. Uysal o görüşmede Baraner ve Gürkan’dan destek istemiş. Her iki isim de deneyimlerini aktaracaklar. 3 hafta sonra ikinci bir randevu olduğunu söyledi Baraner. Bu toplantıya başka katılımlar da olabilirmiş. Yani deneyimli turizmci sayısı artacak. Ekip genişleyecek.