Ve de Ankara, 'İçimize sinmedi' diyerek çalışan emeklilerin de 5 bin TL ikramiye alacağını duyurdu. Hem de haber ilk ağızdan geldi. Cumhurbaşkanlığı, ikramiye çalışması için ilgili bakanlıklara talimat verildiğini açıkladı. Dolayısıyla yeni düzenlemeden yaklaşık 5 milyon çalışan emekli de hak ettiği ikramiyesini alacak. Doğru karar. Da, mağduriyet yıl bitmeden giderilirse çok yerinde olur değil mi? Bu arada, 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayan çalışan ve Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kaydı olan çiftçiler de 5 bin liralık ikramiyeden faydalanacakmış. Hak yerini buldu. Adalet er geç de olsa tecelli etti.

***

Haftanın ilk çalışma gününe, flaş niteliğindeki gelişme ile sakin şükür başlayalım. Emekli ikramiyesi ile ilgili açıklama, Cumhurbaşkanlığından geldi ve ‘İlk düzenlemeden yararlanamayan, çiftçi ve Bağ-Kur’lu esnaf emeklimiz başta olmak üzere, 4 milyon 689 bin milyon emeklimiz de 5 bin TL ödeme imkânından faydalanacak' denildi. Eh biz de hemen soralım çalışan emekliye ikramiye ne zaman verilecek?'

***

Ne güzel oldu, Ankara'm geçtiğimiz ay duyurduğu emekliler için 5 bin TL ödemenin kapsamı genişledi. Ve dahi, çalışan emekliye de verilecek 5 bin lira ilave ödemelerle ilgili hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Böylelikle milyonlarca çalışan emeklinin, hak edipte alamadığı sorun çözümlenmiş ve yanıt alınmış oldu. Şimdi dikkatler ikramiyenin ödeme tarihinde.

***

Haydi gelişmeyi başa saralım. Geçtiğimiz ay, bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayan emeklilere verilen ikramiye, çalışan emeklilerde sıkıntı yarattı ve 'ona var da bana niye yok?" sorusunu gündeme taşıdı. Zira 5 bin TL’lik ikramiyenin veriliş amacı emeklilerimizin yükünü hafifletmek' olarak açıklanmıştı. Hal böyle olunca da, emeklilerin bir kısmının dışarıda bırakılması, Ankara’nın da içine sinmedi ve hakkaniyetli bulmadı. Öyle ya, emekli olmasına rağmen aldığı aylıkla geçinemeyen emekli, keyfinden çalışmıyor elbette. Enflasyon denen zıkkım, emeklinin alım gücünü her geçen gün yerle bir ederken, katmerli zamlar, belini büker olurken, bilinmiyor mu ki onlar hep borçlu. Evet, hak yerini buldu. İyi haftalar dileğiyle.