Çalışma Bakanımız “Asgari ücrete ikinci bir zam yok beklemeyin” diyor. Tamam, anladık da “Maaş zamları enflasyonu artırıyormuş” işte bunu anlayamadık. Yani ücret artışları enflasyonu mu artırıyor Sayın Bakan? Bu nedenle mi asgari ücretliye Temmuz'da ara zam yok? İşin uzmanları ise “Ücretliye zam verilmeli, bu maaşla 10 gün bile geçirilmez” diyor. Asgari ücretli de “Ara zam çare değil, enflasyonu düşürsünler” önerisinde bulunuyor. Sonuç, enflasyona fren gerekçesiyle asgari ücrete ara zam hayal.

***

Enflasyon Mayıs'ta zirve yapacakmış kime ne! Çalışanlar 'asgari ücret ne olacak’ demesin, zam yok unutun gitsin. Zira Ankara'ya göre zam verilirse enflasyon artarmış. Peki, asgari ücretli 17 bin 2 lira ile 9 ay nasıl geçinecek? TÜİK bile “Açlık sınırı 17 bin 25 lira” diyor, Dahası var mı? Var, çalışanlar “Zam şart” diye isyan bayrağını çekiyor. Peki, asgari ücret ne kadar olmalı; onu da ücretliye sorun. Bu arada işsizlik de düşüyormuş neye ve kime göre acaba?

***

Emeklilere gelecek olursak emekliler de Temmuz'u bekliyor. Sosyal Güvenlik uzmanları, 6 aylık enflasyon tahmini olan yüzde 25 üzerinden konuşarak SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 25, memur emeklilerinin ise yüzde 20 oranında Temmuz zammı alacağını ifade ediyor. Ancak, enflasyon artışı emekli ve memurun Temmuz zammında belirli olacağı için milyonlarca emekli ‘ne kadar zam alırım’ın sorusunun derdinde. Hani şu 'kök’ denilen ve de emeklinin pek de anlayamadığı cüce kelime var ya, işte en düşük emekli maaşının kaç TL’ye çıkacağı da merak konusu. Deniyor ya, “Kök maaş da en düşük emekli maaşına sabitlenirse büyük bir reform olur” diye. Yemin olsun hayat onları bir türlü emekli yapmadı.

***

Asgari ücretlinin de emeklinin de memurun da dar gelirlinin de kısacası vatandaşın alım gücü eriyor, paranın gölgesi kalmadı. Alın işte en büyük banknot neydi ne oldu. Sahi ne oldu sana 200 lira, kan kaybede kaybede küçüldün mü ne? İçime bir kurt düştü, 500 liralık yeni banknot basılır mı acaba?

***

Enflasyonla mücadele için kamuda tasarruf dönemi başlıyor ya. Vatandaş merak ediyor, kamuda tasarruf nasıl yapılacak, tasarruf paketinde neler yer alacak? Bu arada, denilen o ki kamu personeli alımında da kısıtlamaya gidilecekmiş ve dahi kamuya personel alımına 3 yıl ara verilecekmiş. Zira kamuda tasarruf 3 yıl ile sınırlanmış. Bu durumda tasarruf kamudan mı, vatandaştan mı diye bir soru da milletin aklına gelmiyor değil hani. Bugünlük de bu kadar.