Ankara, emeklilere bedava yurt odası tatil müjdesi(!) verdi. KYK yurtları bir ay boyunca emekliye bedavaymış. Yani emekliye zam yerine yurt odası. Bakanlık izaha muhtaç bu açıklamayı müjde olarak verdi ya! Emekli şaşkın. Neyse konuyu dağıtmayalım havadis mühim devam edelim, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde bulunan ranza tipi odalar, yaz aylarında bir aylık dönemde emeklilerin ücretsiz kullanımına açılacakmış. Aman ne güzel.

***

Çalışma Bakanı üniversite yurtlarının yazın emeklilere açılacağını ‘Müjde' diye duyuruyor. Yurt odası emekliye bedava verilecekmiş, yaşlı emekli de ranza tipi odalarda tatil yapacakmış. İyi hoş da yaşını başını almış, yürümekte dahi zorlanan emekliler, bu ranzalara nasıl tırmanacak? Cevap sizde olsun.

***

Devam edelim, Sayın Bakanımız emeklilere yönelik yeni hizmetlerin hayata geçirilmesinde bazı paydaşların desteğinin olduğunu belirtip Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtların bir aylık dönemde emeklilerin ücretsiz kullanımına açılacağını duyuruyor. Bitmedi, Gençlik ve Spor Bakanlığı da bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilere açma kararı almış. Bırakalım yorumu emekli yapsın.

***

2024 emekli yılı ya, emekliler gönüllerince tatil yapsın diye tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane ve sosyal tesislerde de emekli yüzde 15 indirimli olarak faydalanacakmış. En düşük emekli maaşı olan 10 bin lira ile (Temmuz enflasyonuna göre yapılacak artış hariç) geçinmekte bile zorlanan emekli kardeş huzur içinde yer içer, tatilini de yapar artık. Daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir emeklilik dönemi geçirir! Kıymetli emeklilerimizin beklentisi de buydu. Zam yerine yurt odası. Dedik ya, izaha muhtaç müjde diye.

***

Gelelim Onaylı Randevu dönemine. Sağlık Bakanlığınca kısa bir süre önce uygulamaya giren Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde onaylı randevu dönemi kamu hastanelerinde başlamış başlamasına da denilen o ki sistem bir türlü işlemiyormuş. Hastanelerden randevu alan hastalar şaşkınmış, zira aynı saatte iki, üç hastaya randevu veriliyor, MHRS bir türlü işlemiyormuş. Yani randevu krizini çözmek için uygulanan onaylı randevu sistemi de krize çare olamamış. Ne diyelim, sistem kısa devre yapmış!

***

Sağlık sisteminde gelişen bir iyi haber de aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapılmış olması. Amaç, kamu hastanelerindeki yoğunluğu azaltmakmış. Sağlıcakla kalın.