Dünyanın en prestijli bisiklet yarışlarından biri olan ‘Tour de France’ın 1993 yılından itibaren amatör bisikletçileri de bu maceraya dahil edebilmek için düzenlemeye başladığı ‘L’etape by Tour de France’ ilk kez Türkiye’de koşulacak.

Bu tur, önce Fransa Turu’nun amatör bisikletçilere açılmasıyla başladı ve oradan da dünyaya, kıtalara yayıldı. Bisiklet sporunun halk olimpiyatı gibi düşünün. Türkiye bu organizasyonun düzenleneceği 23. ülke olacak. Böyle bir organizasyon haberi bütün bisiklet tutkunlarını heyacanlandırdı, imzalar atıldı da içimiz rahatladı. Şu an için 6 yıllık bir sözleşme yapıldı. Basın toplantısıyla yarış kesinleşti. Bilin bakalım nerede yapılacak?

Tabii ki Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan dünyanın bildiği en güzel şehrimiz İstanbul’da... Beni en çok heyecanlandıran şey ise yarışın içinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişi olması. O köprüden bisikletle geçmek bu hayatta kaç kişiye nasip olur acaba? En son İstanbul’a gittiğimde de bu köprüden bisikletle geçmeyi hayal etmiştim. Daha yarış başlamadan organizasyon beni benden aldı. İlerleyen dönemlerde başka şehirlerde de düzenleneceğini düşünüyorum.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 17.53.48

Parkura gelecek olursak 106,8 kilometrelik uzun parkur, 55,8 kilometrelik kısa parkur ve en önemlisi kimse mahrum kalmasın diye 10 kilometrelik aile ve çocuk parkurları olacak. Burası gerçekten önemli bir detay; aile ve çocuk etabının bisiklet sporunun gelişimi için çocuklara büyük ilham kaynağı vereceğini düşünüyorum.

Yarışta aynı zamanda tırmanış kapıları mevcut, bu da demek oluyor ki ‘King of the Mountains’ yani ‘Dağların Kralı’ unvanı ve mayosu verilecek. Ben bu unvanı çok havalı bulduğum için bu detayı vermek istedim.

Bununla da kalmıyor. Tour de France yarışlarındaki her şey bu yarışta da var. Bu yarışla amatörlere profesyonel bir yarış yaşatacaklar.

Diğer bir detay yarış Beykoz çevresinde gerçekleşecek. İstanbul’un en güzel yerleri…

Ödüllere gelecek olursak klasman mayoları zaten verilecek, kupalar ise Mardin Valisi Tuncay Akkoyun’dan hediye. O yöreye ait dövme bakır el işçiliği ile üretildi ve yöresel motifler içeriyor. Yarışa çok fazla ülkeden katılım beklendiği için ülke tanıtımı ön planda. Kesin olmamakla birlikte aldığım duyumlara göre ilk üçe giren şampiyonlar diğer ülkelerdeki şampiyonlarla yarışma şansı kazanacak. Bu, amatörler için çok büyük bir fırsat.

Beni sevindiren başka bir konu da artık amatör bisikletçilerin yarış seçme lüksü olacak. Bugüne kadar sadece elimizde Gran Fondo’lar vardı. Elimiz mahkum katılıyor, eleştirme şansımız olmuyordu. Ne verirlerse razı oluyorduk. Artık bu devir de kapanıyor. Kıyaslama şansımız olacak. Rekabet olacağı kesin ve bu işte en karlı çıkan bisikletçiler olacak.

Bu arada yarış 19-20 Ekim’de yapılacak. Şimdiden başlamak lazım hazırlanmaya. https://turkiye. letapebytourdefrance.com/ adresinden detayları öğrenebilirsiniz. Bu eşsiz deneyimi yaşamak için 20 Ekim’de İstanbul’dayız.