Parkurun içinde Tahtalı olunca heyecanım geceden başlamıştı. Kahvelerimizi dağa karşı yudumlayıp yola çıktık.

Beycik Yaylası’nın dar ve dik yolundan çıkışa başladık. Tahmini 3-3.5 kilometre sonra Emzik Çeşme’ye ulaştık. Buraya kadar taş döşeli ve toprak yoldan ilerledik, çok az bir patika vardı. Buraya kadar araç geliyormuş. Gördüğüm kadarıyla yürüyüşçüler zirve parkuruna buradan başlıyorlardı. Kısa bir molanın ardından arzu ettiğimiz patikamıza kavuştuk. Tahtalı tam önümüzde yükseliyordu. Sert çıkış, hızımızı oldukça düşürdü, yine birer kaplumbağaya dönüştük. Tırmanışa geçtiğimizde yukarılardan kırmızı yapraklı bir ağaç görmüştük.

WhatsApp Image 2023-11-10 at 14.23.25

O ağaca ulaşınca, eğim biraz azalmış bizde rahat bir nefes almış olduk ve asırlara meydan okuyan yaşlı ama güçlü ağaçların aralarından geçtik. Burada da ağaçlara bakmaktan bir sersemlik yaşadık. Ulupınar’dan aldığımız son narımızı burada yedik. Bu parkurda ağırlıkla meyve tükettik. Mandalina bağımlısı olduk. Hem susuzluğumuzu gideriyor hem de doping etkisi gösterip can veriyor.

WhatsApp Image 2023-11-10 at 14.23.25 (1)

Zor diye atlanan bir parkur ama insanlar biraz abartmış. Evet bu işe yeni başlayanları biraz zorlar ama Likya’nın başlangıcından itibaren buraya kadar gelebilmişseniz burayı da çok rahat yürürsünüz. Yanımızdan koşarak geçen Tahtalı zirve yapıp geri dönen insanlar vardı.

Sedir ağaçları dikkatimi çekti.  Burada bir yol ayrımına geldik. Son ağaçtan aşağı Çukuryayla’ya devam ettik. Diğer yol Tahtalı zirvesine gidiyordu. Daha önce Tahtalı zirvesi yapmış olmama rağmen bütün ruhum tekrar, yeniden daima bu zirveyi istedi. Biraz huysuz bir ruh haliyle, ekibe de çemkirerek Çukuryayla’ya ulaştık ve artık inişe geçtik. Dönüp dönüp kıymetlime baktım, ikimizin de boynu bükük, başka sefere bebeğimmmm…

WhatsApp Image 2023-11-10 at 14.23.28

Çukuryayla’ya kadar araç geliyor. Harika bir kamp alanı, daha önce burada kamp atıp, zirve yürüyüşü yapmıştım. Zirve yürüyüşleri yapmayı düşünenler için harika bir başlangıç rotası.

Yayla Kuzdere’ye yaklaştığımızda çok değişik, terk edilmiş, yarım kalmış bir yapı gördük. Hamamı falan olan eski usul hanlara benzeyen bir yapı. Etrafı tel örgüyle çevrilmişti. Gönül isterdi ki bu yürüyüşçüler için yapılmış bir yapı olsa, keşke yol üzerinde bizi karşılayan böyle hanlar olsa…

WhatsApp Image 2023-11-10 at 14.23.29 (3)

Patika bizi bu yapının önündeki toprak yola getirdi. Bu yoldan uzun süre devam ettik Yayla Kuzdere’ye 1.8 kilometre kala yol bizi tekrar patikaya bağladı. Boru falan mı patlamıştı yoksa doğal hali mi böyleydi bilmiyorum. Yürüdüğümüz patikadan şırıl şırıl sular akıyordu ve oldukça sıkı bir bitki örtüsüyle çevriliydi. Tahmini 400- 500 metre kadar böyle bir yoldan ilerledik sonra patika normale döndü ve Yayla Kuzdere’ye iniş yaptık. İçiresinde koltuk takımları olan bir köşk bizi karşıladı.

Bu iki günlük yürüyüşümüzü Yayla Kuzdere’de sonlandırdık. Likya’nın yayla parkurları gerçekten efsane, bizim için görsel ve fazlasıyla doyurucu bir deneyim oldu. Şuan bu parkurları yabancılara kaptırmış gibi görünüyoruz.