Bayramları severim, hatta komiktir ama küçükken milli bayramların sadece ve sadece çocuklar için olduğunu sanırdım. Çocuklara armağan edilen bayramlar.

Çocukluğum Başkent’te geçti. Her milli bayramda hazırlıklar günler öncesinden başlardı. İlkokul öğretmenim bayramlara yakışır gösteriler hazırlamakta ustaydı. Şiirler, şarkılar, gösteriler…

Heyecanlı bekleyiş günlerce sürerdi. Provalarda yorulmadan, pes etmeden, en iyisini yapmak için uğraşırdık.

Hava durumu da fark etmezdi. Tatile denk gelse bile kutlamalar ertelenmez, asla es geçilmezdi. En güzel gösteri kıyafetlerimizi giyip ellerimizde bayraklarla yollara düşerdik. Okul bahçelerinde, stadyumlarda büyük bir coşkuyla kutlamalara katılırdık. Kutlamaların ilk ve ya son adresi her daim Anıtkabir olurdu.

Aslanlı yoldan gururla geçip Atamızın huzurunda “Atam biz bu yıl da buradayız, emanetlerin emin ellerde” mesajını vererek başımız dik bir şekilde ziyaretimizi gerçekleştirirdik. Mustafa Kemal’in minik askerleriydik.

Zaman geçti, dünün çocukları bu günün yetişkinleri olduk ama Anıtkabir anılarım hafızamdan silinmedi. “Biz büyüdük ve kirlendi dünya” misali bayramlar eski coşkusunu kaybetti. Milli bayramlar zamanla tatile dönüştü. Kutlamalar devam etti ama aynı coşku, tat kalmadı. Bu topraklar bunca zamanda fazlasıyla ayrışma gördü.

Tarih 26 Ağustos 1922'yi gösterdiğinde, Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk ordusu Dumlupınar'da başlayan Büyük Taarruz'u zaferle sonuçlandırdı. 30 Ağustos'ta Yunan işgaline son verilerek Türk toprakları üzerinde bağımsızlık ve egemenlik hakim oldu. Bu zafer, sadece askeri bir başarı değil, aynı zamanda milli bir uyanışın, birlik ve beraberliğin neler yapabileceğinin bir kanıtıdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece silahlı kuvvetlerin değil, tüm Türk milletinin ortak bir zaferidir. Her şeyini ortaya koymuş cesur bir millet, yiğit askerleriyle el ele vererek vatanın bütünlüğünü koruma iradesini ortaya koymuş ve zaferi hak etmiştir.

30 Ağustos, milli birlik ve beraberliğin en somut halidir ve yine birlik ve beraberlik içinde kutlanmalıdır. Bu topraklarda yaşayan herkesin bütün farklılıkları bir kenara atıp tekrar ortak bir paydada toplanarak kutlama vaktidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı mutlu ve kutlu olsun.